Bruce Lee

 
Bruce filmbéli személyiségét már ismerjük: kemény, energikus, agresszív és magabiztos, de ugyanakkor életvidám, temperamentumos, olykor gyermekien naiv és szokatlanul természetes.
Mindenféle környezetben egyszerűnek és felszabadultnak érezte magát, minden emberrel szemben Önmaga tudott maradni. 
Talán ez volt a legnagyobb tanítás, amit Bruce maga után hagyott...



Neve mára egyet jelent a küzdőművészetekkel. A forradalom amit elindított, alapjaiban szabta át a harcművészetek és küzdősportok világát. 
A tökéletességre törekedett mindenben, ez hajtotta előre.

13 évesen lett Yip Man nagymester tanítványa lett, aki bevezette őt a Wing Chun Kung Fu rejtelmeibe. Harcművészeti tanulmányai során is folytatta az utcai verekedéseket, a bandázást. Yip mester két másik – rangidős – tanítványával, Wong Shun-Leung-gal és William Cheung-gal gyakran vettek részt titokban rendezett verekedőversenyeken. A középiskolai évei alatt nem csak az utcai verekedésekben kamatoztatta újonnan tanult harcművészeti technikáit, de egyszer egy ökölvívó-mérkőzést is megnyert, mely során több helyi iskola versenyzői mérkőztek meg egymással. Akit legyőzött, az iskola három éve veretlen bajnoka volt. Az angol stílusú ökölvívás mellett más harcművészetekbe is belekóstolt,  megismerkedett a japán Judó és a Thai Box művészetével is.  Leet azonban nem csak a küzdősport érdekelte, mindenféle mozgásformát kedvelt, 18 évesen például megnyerte a hongkongi csacsacsa táncbajnokságot.
1959-ben Lee állandó verekedéseinek komoly következménye lett. Egyszer egy kihívásos küzdelemben vett részt, ami gyakori jelenség volt Hongkongban, háztetőkön rendezték őket. A kihívás során Bruce úgy elverte az egyik ellenfelét, hogy annak szülei feljelentették Lee-t a rendőrségen. A szülők úgy döntöttek, hogy a fiúnak Amerikába kell utaznia, mert csak így tudják eltávolítani az utcai bajkeveréstől. 1959 áprilisában Bruce Lee 100 dollárral a zsebében hajóra szállt San Francisco felé...

Amerikában nappal iskolába járt, éjjel étteremben dolgozott, szabadidejében pedig elkezdett harcművészetet oktatni, először csak néhány érdeklődőnek. Akkoriban a keleti harcművészetek szinte ismeretlenek voltak Amerikában, a legnépszerűbb japán karatén és a Judón kívül nem igen ismertek mást, a kínai Kung Fu pedig újdonságnak számított. A csoportnak Lee a Wing Chun Kung Fu-t oktatta Jung Fan Gung Fu néven, és bárkit tanított aki jelentkezett, nemtől és nemzetiségtől függetlenül.
Sorsa Kaliforniáig vitte, ahol azonban komoly konkurenciába ütközött a Harcművészeti iskolák terén. Lee új tanítványok mellett új ellenségeket is szerzett Kaliforniában. Seattle-lel ellentétben itt már számos harcművészeti iskola létezett, a közeli San Franciscónak jelentős méretű kínai negyede volt, és a többi kungfuoktatónak nem tetszett, hogy Lee válogatás nélkül bárkinek átadta tudását, míg a hagyományok szerint nem kínai származásúaknak tilos volt harcművészetet oktatni. Az egyik mester kihívta párbajra, a feltétele az volt, ha Lee veszít, abba kell hagynia a "nem kínaiak" oktatását. Lee a mester legnagyobb meglepetésére elfogadta a kihívást, és le is győzte ellenfelét. A győzelem ellenére Lee csalódott volt. Elégedetlen volt saját teljesítményével, úgy vélte, túl hosszú ideig tartott legyőzni az ellenfelet. Ekkor ébredt fel benne a gondolat, hogy a jelenlegi tudása talán nem elegendő, és tovább kell fejlesztenie a harcművészetét.

A Wing Chun-alapokra építkezve olyan harcművészetet akart létrehozni, ami egyszerű, de egyszerűségében is legeredményesebb az ellenfél legyőzésében. Lee a hagyományos kínai harcművészetek tanulmányozása során azt a következtetést vonta le, hogy egyes stílusok „túldíszítettek”, vagyis felesleges mozdulatokkal vannak tele, amelyek látványosak és elegánsak ugyan, de inkább tűnnek táncolásnak vagy akrobatikának, mint effektív harcmozdulatnak, és valódi harcban inkább állnak a harcos útjába, mintsem valóban segítenék. Lee szerint a szorosan lefektetett szabályokhoz való gondolkodás nélküli igazodás nem felszabadítja a harcost, hanem limitálja a képességeit: 
„A technikát kifejezzük, nem csináljuk. Mikor megtámadnak, nem az 1. számú technika (vagy esetleg 2. számú technika, 4. mozdulat?) az, amit alkalmazni fogsz, hanem a támadás pillanatában egyszerűen bemozdulsz, mint a hang és visszhang, mindenféle mérlegelés nélkül.”
Persze ennek felismerésében nagy szerepet játszott, hogy Lee saját bőrén tapasztalta, meg, hogy ami működik egy hasonló testfelépítésű kínai harcossal szemben, az nem feltétlenül alkalmazható nagyobb darab nyugati emberek ellen. Ezenkívül míg Hong Kongban senki sem kérdőjelezte meg a mesterek tanításait, az amerikai tanítványai mindenre válaszokat kerestek.
 

Lee mindenféle harcművészeti könyvet gyűjtött, tanulmányozta a karatét, a cselgáncsot, a japán Ju-Jitsut, a Thai Boxot, az ökölvívást, a vívást és a hagyományos birkózást is. Számos jegyzetet készített az olvasmányai alapján, de nem mindent épített be a stílusba, amit később Jeet Kune Do-nak, a „Megállító Ököl Útjának” nevezett el...

Lee zseniális pedagógus és kitűnő emberismerő volt: mindenkivel természete és testalkata szerint foglalkozott, minden tanítványánál jól tudta, hogy egy bizonyos harcosnak milyen stílus, módszer vagy technika illik leginkább a személyiségéhez, fizikai adottságához.

A harci szituációkat nagyon egyszerűen és kifejezően mutatta be, az ezekre adott önvédelmi megoldásai pedig olyan praktikusak és közvetlenek voltak, hogy egyik tanítványának sem lehetett kivetnivalója a tanítási módszereit illetően. A légkör – az újabbnál újabb tanítványok beszivárgása ellenére továbbra is baráti és feltűnően szívélyes maradt, a tanulók bármit kérdeztek, mesterük mindenre tudta a választ, mindent pontosan és érthetően definiált, a magyarázatok mély és természetes bölcsességről árulkodtak.

Tanítványait az igazi küzdelemre, filozófiára és az Élet tiszteletére tanította...



Bruce Lee életrajza:
1940. november 27. 6.00 - 8.00 között (a kínai asztrológia szerint a Sárkány évében, havában és órájában) San Francisco Kínai negyedében, a Jackson Street Hospital-ban megszületett Bruce Lee (Lee Jun Fan). Anyja (Grace Lee) és apja (Lee Hoi Chuen) a Hong Kong-i Opera Társasággal az Egyesült Államokban turnézott. Lee első filmjében három hónappal később debütált, egy csecsemő kislányt alakítva a "Golden Gate Girl" című filmben.

1941 - Hong Kong
Bruce Lee szüleivel visszatér Kowloon-i otthonukba. A Nathan Road 218. szám alatti épület 2. emeleti lakásba költöznek, egy élelmiszerbolt fölé.
1946 - Hong Kong
Lee játszik első nagyobb gyermekkori filmjeiben a "The Begining of a Boy", a "The Birth of Mankind" és a "My Son, Ah Cheung" című filmekben. Gyermekkorában Bruce több mint húsz ázsiai filmben szerepelt. Ezekben fejlesztette ki a későbbi filmjeiben oly jellegzetessé vált, kifejező arcjátékát. Szeme megromlik, szemüveget kap. (Később egy optikus barátja tanácsára kontaktlencsét kezd el viselni.
1952 - Hong Kong
Beiratkozik a La Salle College-ba.
1953 - Hong Kong
Lee alul marad egy utcai bandával vívott küzdelemben (ez az első és egyben utolsó küzdelem melyet élete során elveszít). Barátja - William Cheung - javaslatára beiratkozik Yip Man nagymester Wing Chun iskolájába és megkezdi kung fu tanulmányait.

1958 - Hong Kong
Megnyeri a Hong Kong-i Cha-Cha bajnokságot. Főszerepet játszik a "The Orphan" című filmben. Ez Lee utolsó filmje, melyben mint gyermekszínész szerepel és egyben egyetlen melyben nem verekszik.
1958 - Hong Kong
Megnyeri a Hong Kong-i Box bajnokságot, legyőzve a harmadik éve veretlen bajnokot Gary Elms-t.
1959 - Hong Kong
Számos utcai verekedése és a rendőrséggel történt összeütközései miatt szülei 3 hetes útra küldik az Egyesült Államokba. Szülei úgy gondolják ez visszaterelheti fiukat a helyes útra, és egyben lehetőséget ad Lee USA állampolgárságának megigénylésére.
1959 - San Francisco, Seattle
Szüleitől kapott 115 $-al zsebében Lee megérkezik az Egyesült Államokba. Apja egyik régi barátjánál kap szállást, és különböző munkákat vállal a San Francisco-i kínai közösségben. Később Seattle-be költözik. Apja másik barátjának (Ruby Chow) éttermében kap munkát. Napközben az étteremben pincérként dolgozik, éjszakánként az étterem fölötti szobájában tanul. Hamarosan leérettségizik az Edison Szakközépiskolában. Megkezdi a harcművészet oktatását különböző parkokban.

1961 - Seattle
Beiratkozik a Washington Egyetemre, filozófia szakra. Az iskolában kung fut oktat a diákoknak.
1963 - Hong Kong
Megkéri egy Amy Sanbo nevű lány kezét, de ő visszautasítja. Visszatér Hong Kong-ba barátjával Doug Palmerrel, most először mióta elhagyta a szülői házat. Nyár végén visszatér Seattle-be folytatni iskolai tanulmányait.
1963. Október 25. - Seattle
Első alkalommal randevúzik Linda Emeryvel (későbbi feleségével) a Space Needle étteremben. Bruce feladja munkáját Ruby Chow-nál és megnyitja Jun Fan Kung Fu Iskoláját.

1963 - Seattle
Iskoláját az Egyetemváros közelébe (4750 University Way) költözteti. Hajlandó tanítani bárkit (korábban a kínai kung fu iskolákban csak kínaiak tanulhattak).
1963 - Seattle
Bemutatót tart a Garfield Gimnáziumban. Itt mutatja be először az 1 inch-es ütést mely később a 64-es Long Beach-i Nemzetközi Karate versenyen egy csapásra ismerté tette.

1964 Június - Kalifornia
Bruce és barátja James Yimm Lee egy második Jun Fan Kung Fu iskola nyitását tervezik Oakland-ben. A terv valóra válik. Oakland-ba költözik, és megnyitja második Jun Fan Kung Fu iskoláját. A Seattle-i iskola irányítását jó barátja és tanítványa Taky Kimura veszi át.
1964. Augusztus 2. - Long Beach, Kalifornia
Ed Parker (az Amerikai Karate "atyja") meghívja Bruce-t, tartson bemutatót a nemzetközi versenyen. Lee többek között bemutatta az 1 inch-es ütést és fekvőtámaszokat nyomott 2 ujjon. A bemutatót látta Jay Sebring a Batman frizura sztájlisztja. Sebring átadta a bemutatóról készült filmfelvételt William Dozier producernek, aki következő filmjéhez keresett szereplőt. Dozier-t lenyűgözték Lee képességei, és meghívta Lee-t próbafelvételre. Lee találkozik John Rhee-vel aki a fővárosba invitálja, tartson bemutatókat különböző harcművészeti versenyeken.
 1964. Augusztus
Bruce visszatér Seattle-be és megkéri Linda kezét. Seattle-ben feleségül veszi Linda Emery-t majd hamarosan Oakland-ba költöznek.
1965. Február 1. - Kalifornia
Oakland-ban megszületik Bruce fia Brandon.

1965. Február 8. - Hong Kong
Bruce apja meghal. Lee visszatér Hong Kong-ba, hogy részt vegyen a temetésen. Kínai tradíció szerint a ravatalnál sírva, térden csúszva kért megbocsátást, amiért nem volt jelen apja halálos ágyánál.
1965 Május - Hong Kong
A Green Hornet című sorozatért kapott pénzből családjával ismét Hong Kong-ba utazik, hogy rendezze az örökösödéssel kapcsolatos ügyeket. Közben meglátogatja fiával Yip Man-t. Megkéri a mestert, hogy filmfelvételt készíthessen róla, amit iskolájában megmutathatna diákjainak. Az idős mester udvariasan visszautasítja. Szeptemberben családjával visszatér Seattle-be.

1965 - Kalifornia
Néhány hónappal azután, hogy Lee tanítani kezd, kihívást kap Wong Jack Man-től, a helyi kínai közösség jó nevű kung fu mesterétől. Amennyiben veszít, Lee-nek be kell zárnia iskoláját, vagy beszüntetni a nem-kínai tanulók oktatását. Wong nem gondolja, hogy Lee ki mer állni ellene, és halogatni kívánja a küzdelem időpontját. Bruce azonban bedühödik. Azonnal harcolni akar, és nem fogad el semmilyen megkötést. A küzdelem kezdetét veszi. Bruce másodpercek alatt ellenfele fölé kerekedik, aki próbál menekülni, azonban Lee a földre viszi, és ott ütlegeli tovább. A kihívó kísérői megpróbálnak segíteni Wongon, de James Lee és Dan Inosanto megakadályozzák azt. Később e küzdelem a győzelem ellenére ráébreszti Leet hiányosságaira. Megszállottja lesz fizikai képességei fejlesztésének és lerakja a Jeet Kune Do alapjait. Lee aláír egy egyéves szerződést a Green Hornet forgatására.

1966 - Los Angeles
Lee családjával Los Angelesbe, egy westvoodi lakásba költözik. Megkezdődik a Green Hornet forgatása. Szeptember 9. a sorozat premierje.
1967 Február - Los Angeles
Bruce megnyitja Jun Fan Kung Fu intézetének harmadik iskoláját Los Angeles kínai negyedében a Collage Street 628. szám alatt. Dan Inosanto segít neki, mint helyettes instruktor.
1967 - Washington DC
Bruce találkozik Joe Lewis-al a Mayflower Hotelben. Mindketten az 1967. évi Nemzeti Karate Bajnokságra érkeztek.
1967. Július 14.
A Green Hornet utolsó epizódja. Később azt beszélték a forgatást azért állították le, mert Lee mellékszereplőként népszerűbb volt, mint a főszereplő.
1969. Április 19. - Santa Monica
Shannon Lee megszületik.
1970 - Los Angeles
Bruce edzés közben súlyos hátsérülést szenved. Lábadozása ideje alatt papírra veti a Jeet Kune Do edzésmódszereit és filozófiáját.

1970 - Hong Kong
Lee családjával Hong Kong-ba utazik, ahol a Green Hornet rajongók nagy ovációval fogadják. Lee tárgyalásokat folytat Run Run Show-val. Lee hajlandó lenne Show-val filmet forgatni 10.000 $-ért. Show azonban egy 7 éves szerződést kötne Bruce-szal, filmenként 2.000 $-ért. Nem születik megállapodás.
1971 Február - India
Lee, James Coburn, és Stirling Silliphant Indiába utaznak egy új film (The Silent Flute) forgatásához helyszínt keresni. Egy hónap után kénytelenek visszatérni, mert kifutnak a költségvetésből. Ezen az úton születik meg Lee későbbi - be nem fejezett - filmjének ("Game of Death") ötlete.
1971 - Hong Kong
Bruce Hong Kong-ba utazik, hogy rávegye anyját, költözzön az USA-ba. Lee eddigre - tudtán kívül - filmsztár lett, a Green Hornet a legnépszerűbb sorozat Hong Kong-ban. Raymond Chow - egy új filmes cég vezetője - megkeresi Lee-t, és felkínálja egy új film a "The Big Boss" főszerepét. Lee elfogadja az ajánlatot.
1971 - Thaiföld
Megkezdődik a "The Big Boss" forgatása. A bemutató óriási sikert hoz Hong Kong-ban. Lee sikere határtalan, a film bevétele az első 3 héten meghaladja a 3.5 millió dollárt.
1971. December 7. - Hong Kong
Bruce táviratot kap, hogy nem kapta meg a főszerepet a következő hollywoodi sorozat a "The Warrior"-ban. A sorozat a következő évben "Kung Fu" címmel jelenik meg, főszerepben David Carradin, akinek nem sok köze van a harcművészetekhez, viszont nem kínai.
1972 - Hong Kong
Elkészül Lee következő filmje a "Fist of Fury". A bemutató még nagyobb sikert hoz, mint az előző. Lee most már végérvényesen szupersztár. A siker nagyobb gázsit, több beleszólást jelent a rendezésbe.
1972 - Hong Kong
Megkezdődik a "Game of Death" forgatása. Jeleneket vesznek föl Dan Inosanto-val és Karem Abdul Jabbar-ral. Közben Lee feltűnik a Hong Kong-i TVB csatornán, ahol bemutatót tart egy földrengés áldozatainak megsegítésére szervezett műsorban. A bemutatón fia Brandon is szerepel, aki oldalsó rúgással tör el egy deszkát.

1972 - Róma, Olaszország
A "Way of the Dragon" forgatása. Lee gyakorlatilag szabadkezet kap, írja a forgatókönyvet, rendez, koreografál és főszerepet játszik. A film fináléjában Chuck Norris karate világbajnokkal harcol. Ez a film is megdönt minden korábbi rekordot.

1972 Február - Hong Kong
Bruce félre teszi a "Game of Death" forgatását egy új film, az első amerikai filmjének ("Enter the Dragon") forgatása miatt. Ez volt az első amerikai - hong kong-i közös koprodukcióban készült film.
1973 - Los Angeles
Bruce találkozik nővérével Grace-szel. Beszélgetésük során Lee megemlíti, hogy szerinte ő már nem sokáig fog élni, de nővérének nem kell aggódnia, nem lesznek anyagi gondjai, gondoskodott róla.

1973 Április - Hong Kong
Az "Enter the Dragon" forgatása befejeződött. Lee a Golden Harvest stúdióban a film szinkronját rögzíti. A légkondicionáló berendezés tönkremegy, rendkívüli a hőség. Bruce szünetet kér és kimegy a mosdóba, hogy hideg vízzel hűsítse arcát, ott azonban elájul. Húsz perccel később egy asszisztens talál rá. Miután magához tér, azt állítja kiesett a kontaktlencséje, azt kereste a földön. Visszaindul az asszisztenssel a stúdióba, de útközben ismét elájul, és kórházba szállítják.
1973. Július 10. - Hong Kong
A stúdió folyosóján Lee meghallja, hogy rendezője Lo Wei az egyik szobában róla beszél, és nem sok jót mond róla. Benyit, és összeveszik a rendezővel. Lo Wei kihívja a rendőrséget, és azt hazudja Bruce késsel támadt rá. A helyi törvények szerint Lee-t arra kötelezik, hogy aláírjon egy szerződést, többé nem inzultálja Lo-t.
1973. Július 20. - Hong Kong
Lee korán reggel levelet ír ügyvédjének - Adrian Marshallnak - üzleti terveiről, melyekkel kapcsolatban tárgyalni kíván vele közeljövőben tervezett los angelesi útja során. Bruce-nak már megvan a repülőjegye az államokba. A tervbe vett népszerűsítési körút egyik állomásaként meghívást kapott az USA egyik legnépszerűbb TV show-jába, a Johnny Carson Show-ba. Raymond Chow megérkezik Bruce házába, és soron következő filmjükről a "Game of Death"-ről kezdenek tárgyalni. Hamarosan átmennek Betty Ting Pei otthonába, ahol a színésznő említett filmben játszandó szerepéről folytatják megbeszélésüket. Estére Gerge Lazenby-vel négyesben tervezik a megbeszélések folytatását, egy vacsorával egybekötve.
Bruce erős fejfájásra panaszkodik. Bevesz egy Betty által kínált fájdalomcsillapítót, s ledől pihenni. Raymond Chow hamarosan távozik azzal, hogy az étteremben találkoznak. George és Raymond az étteremben találkoznak és várják Bruce és Betty érkezését. Azonban 21.00-kor Chow-t telefonhoz hívják, Betty az, elmondja hogy nem tudja Bruce-t felébreszteni. Kihívja házi orvosát, aki azonnal kórházba viteti Lee-t.
Bruce azonban a kórházban sem tér magához, s az orvosok hamarosan kimondják a halál beálltát. A halál oka agyi ödéma, gyógyszerallergia következtében bekövetkezett kóros agyduzzanat.
Az "Enter the Dragon" premierjét - a főszereplő halála miatt - négy nappal elhalasztják.
1973. Július 25. - Hong Kong
Megtartják Lee temetési szertartását, melyen több mint 25000 rajongó és barát vesz részt
1973. Július 30. - Seattle
Egy kisebb, szűk körű temetési szertartást követően Bruce Lee-t örök nyugalomra helyezik a "Lake View" temetőben. Koporsóját Steve McQueen, James Coburne, Dan Inosanto, Taky Kimura, Peter Chin és Bruce testvére Robert Lee viszi.
1973. Augusztus 24. - Hollywood
Bemutatják az "Enter the Dragon"-t. A film hatalmas siker, Bruce Lee világhírű lesz.

 Yip Man Nagymester és Bruce Lee